top of page

החשבון נמצא בבנק על שמך. קבין בית השקעות מקבלת ממך הלקוח ייפוי כח לפעילות השקעתית בלבד לקנייה ומכירה של ניירות ערך במסגרת המדיניות שנקבעה בהסכם בנינו. לקבין בית השקעות אין זכות משיכה מהחשבון, למעט דמי ניהול.

הדבר החשוב ביותר בניהול הכסף שלך הוא זהות מנהל ההשקעות, אשר מקבל את ההחלטות בנוגע לתיק שלך.

בשוק ההון קיימת ניידות גבוהה של מנהלי השקעות שכירים מבית השקעות אחד לשני. בחלק גדול מן המקרים בתי השקעות גדולים וממותגים מתגאים בתוצאות, אשר מנהל ההשקעות שהשיג אותם, כבר אינו בתפקיד או עבר לבית השקעות אחר.

ניהול ההשקעות בבתי ההשקעות הגדולים הינו בדרך כלל ניהול השקעות המוני והתיק שלך אינו מקבל את תשומת הלב המקסימלית המגיעה לו. בקבין בית השקעות את/ה ותיק ההשקעות שלך מקבלים יחס אישי ומטופלים לאורך זמן ע”י אותו מנהל השקעות, אשר מכיר אותך ואת העדפותיך.

בניגוד לתחומים רבים אחרים, בשוק ההון יש יתרון עצום דווקא לגופים הקטנים יותר, אשר פעילותם משפיעה הרבה פחות על שערי ניירות הערך. גוף השקעות גדול שמנהל תיקים בהיקף של מיליארדי ש”ח צפוי להשפיע על שערי ניירות הערך בבורסה בעת הרכישה או המכירה שלהם. בגוף המנהל מליארדי ש”ח, כל שינוי קטן בתיק ההשקעות של הלקוח, משמעותו פעולה בבורסה בשווי של עשרות ולעיתים מאות מליוני שקלים (כיוון שכל פעולה נעשית במאות תיקים מלבד התיק שלך). פעולות כאלו במקרים רבים גורמות לכך שבעת הרכישה, המחיר הממוצע בו רוכש בית ההשקעות את הנייר עבור הלקוח, יהיה גבוה מן המחיר במועד קבלת ההחלטה ואלו בעת מכירת הנייר, המחיר הממוצע בו תתבצע המכירה יהיה נמוך מן המחיר במועד קבלת החלטת המכירה. הפערים הללו באים על חשבון הלקוח והם יכולים להיות משמעותיים מאד לאורך זמן.

ישנם הבדלים רבים בין יועץ השקעות למנהל תיקים, אולם הבדל אחד בולט במיוחד הינו העובדה שיועץ השקעות חייב לבקש את אישור הלקוח בכל פעולה בטרם הוא פועל. מנהל התיקים מקבל ממך הלקוח אישור כללי לפעול בחשבון בהתאם למדיניות שנקבעה מראש איתך. שינויים בתיק במסגרת מדיניות ההשקעה אינם דורשים אישור נוסף ולפיכך מנהל התיקים יכול לנצל הזדמנויות שהוא מזהה במהירות. יועץ השקעות בודד בבנק מטפל לעיתים במאות לקוחות. במידה ובמהלך היום יועץ כזה נתקל בהזדמנות השקעה מצוינת, יהיה לו קשה מאד (אם בכלל) להתקשר לכל לקוחותיו כדי לבקש את אישורם לפעולה.

ראשית, קובעים פגישה בלתי מחייבת עם נציג קבין בית השקעות בעל רשיון לניהול תיקים. לאחר הפגישה או במהלכה נחתם הסכם ניהול תיקים בינך לבין קבין בית השקעות בע”מ. בהסכם זה מגדירים את תנאי ההתקשרות, את מדיניות ההשקעה ואת כל התנאים הנדרשים על פי החוק. עליך לפתוח חשבון בבנק (על שמך), המיועד לפעילות השקעתית, להעביר אליו את הכסף המיועד לניהול ולחתום על טופס ייפוי כוח המאפשר לקבין בית השקעות לפעול בחשבונך לצורך פעילות השקעתית בלבד.

וורן באפט נחשב לאיש השלישי בעושרו בעולם. בשונה ממרבית המיליארדרים הגדולים, וורן באפט עשה את כל הונו באמצעות השקעות נבונות במגוון של עסקים ומניות ערך בבורסה. באפט נחשב למשקיע המוערך ביותר בעולם ומשקיעים רבים משתוקקים לשמוע את דעתו בכל הזדמנות. באפט ידוע מאד בסבלנותו הרבה, באופי ההשקעה ארוך הטווח שלו בחשיבתו ההגיונית והפשוטה.

בהחלט! שיטת ההשקעות של וורן באפט איננה סודית כפי שרבים חושבים. וורן באפט מעולם לא הסתיר את עקרונותיה. להיפך, הוא מספר לעיתים קרובות על השיקולים שמנחים אותו בהשקעותיו השונות ועל עקרונות השיטה. באפט גם ידוע מאד בחידודי הלשון הציוריים שלו ואמצעי התקשורת השונים אוהבים מאד לצטט משפטים, שנאמרו על ידו בהזדמנויות שונות ואשר מלמדים רבות על השקפתו ושיטותיו. על אף שבאופן פורמלי באפט איננו מלמד את השיטה באופן מסודר, הרי שמרבית עקרונותיה ידועים ומשקיעים בכל רחבי העולם ובמיוחד בארה”ב מאמצים אותה ונהנים מפרותיה. יתרה מכך, וורן באפט אפילו מודה, שלמשקיעים הפרטיים, יש ייתרון עליו ביישום השיטה וזאת בשל העובדה שהיקפי ההשקעה האדירים שלו, לא מאפשרים לו להשקיע בחברות רבות שמשקיעים פרטיים יכולים להיחשף אליהם בקלות רבה.

וורן באפט דוגל במשך שנים רבות בהשקעה במה שמכונה “חברות ערך” או “מניות ערך”. הכוונה היא להשקעה בעסקים איכותיים, אשר מוכיחים צמיחה מתמדת ועקבית לאורך שנים בהכנסות, ברווחים, בהון העצמי ובמספר פרמטרים נוספים ואשר ניתן לחזות בקלות יחסית את עתידם. סוג כזה של חברות, נתפס אמנם כהשקעה שמרנית, אבל באופן שעשוי להפתיע רבים, באפט הצליח לייצר תשואות פנטסטיות דווקא מהשקעה בתחומים הללו. מרבית ההשקעות של באפט נופלות בקטגוריות כגון: ביטוח, בנקאות, קמעונאות, משקאות, תשתיות וכו`. אופק ההשקעה של וורן באפט היה תמיד הטווח הארוך והוא ידוע כמי שמעז לרכוש מניות דווקא כאשר המצב בשווקים נראה קשה והפופולאריות של השקעות במניות יורדת.

וורן באפט, כאמור, לא מלמד באופן רשמי את שיטות ההשקעה שלו וגם לא כתב עליהן ספר. ייתכן שהסיבה לכך, היא שהוא פשוט לא זקוק לכך. יחד עם זאת, באפט בהחלט חושף בהזדמנויות רבות את השיקולים שלו ואת העקרונות עליהם הוא מתבסס. חלק מעקרונות השיטה שלו מתועדים בספרים שנכתבו על ידי אחרים. אנחנו בקבין בית השקעות מארגנים מפעם לפעם כנסים בחינם, בהם אנו מלמדים את העקרונות החשובים של שיטות ההשקעה של וורן באפט, אשר מובססים על מעקב, מחקר וקריאה של מידע רלוונטי אותו אספנו במשך זמן רב.

איזה שימוש יכול מנהל התיקים לעשות בכסף שלי ?

מדוע לנהל את הכסף באמצעות בוטיק השקעות כגון קבין בית השקעות ולא בבית השקעות ממותג ?

איזה עוד יתרון מכריע קיים בבית השקעות בוטיק על פני בית השקעות גדול ?
 

מה ההבדל בין יועץ השקעות בבנק לבין ניהול תיקים ?
 

כיצד מתחילים ?

מיהו וורן באפט ?

האם גם אני יכול להשקיע כמו וורן באפט ?

מהי שיטת השקעות הערך של וורן באפט ?

היכן ניתן ללמוד את שיטות ההשקעה של וורן באפט ?

bottom of page